Резервирай
Пристигане

Декември05
Заминаване

Декември06
Наличности

градски хотел


Отлично обслужване

Бързо обаждане

Телефон:
E-mail:

В близост

Филтър

  • Всички
  • Културни
  • Исторически
  • Заведения
  • Нощен живот
  • Пазаруване
Монумент Света Богородица

Монумент Света Богородица

Само на километър и половина от хотела се намира най-високата в света статуя на Света Богородица с Младенеца – символ на град Хасково.
Монументът е открит през 2003 г., а две години по-късно, с внушителните си 32,8 м. височина, е вписан в книгата „Световните рекорди на Гинес“, раздел „Религия“.
През 2009 г. влиза и в листата на Стоте национални туристически обекта на България под номер 72.

Музеен център „Тракийско изкуство в Източните Родопи”

Музеен център „Тракийско изкуство в Източните Родопи”

През 2009 г. край село Александрово, само на 20 км от Хасково, е открит Музеят на тракийското изкуство в Източните Родопи. Най-интересният експонат там е копие в реален размер на Александровската гробница. Тракийска куполна гробница построена през втората половина на IV век пр. Хр., по всяка вероятност принадлежала на богат тракийски владетел, чието име остава неизвестно. Гробницата е сред най-значимите открития на българската археология, но тя не е достъпна за посещения. Именно нейната репликата дава възможност на посетителите да разгледат в детайли богато изрисуваните фрески, пресъздаващи пиршествата на тракийската аристокрация, бойни и ловни сцени.
Освен копие на Александровската гробница, музеят има богатата експозиция с множество артефакти от тракийския период в региона на Хасково като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница – въоръжение, накити и съдове. Сред най-ярките експонати безспорно са откритите в северната част на Сакар планина 98 златни апликации, датирани 4500 – 4000 г. пр. Хр., което ги прави едно от най-старите обработените злата в света.
Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи” е част от Стоте национални туристически обекта на България.

Камбанарията

Камбанарията

Със своите близо 30 метра височина Камбанарията е притегателна точка, както за хасковлии, така и за гостите на града. Изградена през 2010 г., тя се намира непосредствено до Монумент „Света Богородица“. Разделена e на три нива, всяко от които предлага гледка към Хасково, а на върха на й са поставени осем камбани с различна големина и общото тегло повече от 1 тон. Всеки ден точно в 12:00 на обяд и в 18:00 часа следобед, може да чуете техния звън, който оглася голяма част от града.

Узунджовска църква

Узунджовска църква

Село Узунджово е известно с най-големия и прочут панаир, провеждан на територията на цялата Османска империя. Той просъществува близо два века, като е траел до 40 дни, събирайки между 50 000 и 150 000 души. В наши дни от него е останала само „джамията – църква“, уникална с архитектурата и историята си. Построена е в края на 16 век по идея и с дарение от Великият везир Синан паша. Част от огромен за времето си комплекс, включващ кервансарай с места за нощувка на над 2000 души, с над 350 стаи и обори за над 1000 коня. Кервансараят е имал няколко входа с железни врати водещи във вътрешен двор с 80 огнища, 2 хамама, имарет, много чешми и шадраван. 
През 2007 г. храмът е възстановен основно. В двора на църквата е позиционирана постоянна информационна експозиция на открито, която разказва историята на Узунджовския панаир. 

Регионален исторически музей

Регионален исторически музей

Регионалният исторически музей съхранява над 120 000 движими паметници на културно-историческото наследство. Уникални колекции от праисторически, антични и средновековни материали от керамика, камък, желязо и стъкло, сред които колекция от над 22 000 антични и средновековни монети, сребърен потир с дарствен надпис от сватбата на император Юстиниан I и императрица Теодора. Тук може да видите един от първите железни мечове открити в Европа, оригинален модел на къща от новокаменната епоха и артефакти, свързани с региона, от Неолита (7000 г. пр. Хр.) до късното Средновековие.
Етнографската колекция показва земеделски и занаятчийски оръдия на труда, медни съдове, накити и облекло, произведения на народното приложно изкуство и градския бит. В музея се съхраняват още колекции от оръжие, икони и предмети, свързани с просветните, църковни и национално освободителните борби на българите от района на град Хасково.

Старата часовникова кула на Хасково

Старата часовникова кула на Хасково

Старата часовникова кула на Хасково е построена в началото на 19 век, но е разрушена през 1913 г. През 2013 г. кулата е построена наново и бързо заема мястото си сред символите на града. Тя е висока 23 метра и е изградена от дялан узунджовски камък. На върха ѝ са поставени три циферблата, камбаната на кулата е от леярната „Whitechapel“, която е произвела камбаната на Биг Бен, камбаната на свободата във Филаделфия, камбаните на Олимпиадата в Лондон и камбаните за юбилея на кралица Елизабет II.

Кирковото училище

Кирковото училище

Кирковото училище е построено през 1882 г.  от хасковският търговец и занаятчия Атанас Христев – Ортакювлията. През годините къщата смяна собствениците си, както и предназначението си мнногокрарно, като през 2006 г. тук е подредена и открита изложба „Хасковски будители“, която е обогатена и реновирана през 2024 г.
Къщата се намира в централната част на града. Тя е еднокатова, симетрична, украсена отвън и отвътре. В нея може да се видят модерните тенденции в градската архитектура от края на XIX век, характерни за региона.

Паскалева къща

Паскалева къща

Паскалевата къща е построена през втората половина на 19 век от местния търговец и благодетел Паскал х. Райчев. Къщата е двуетажна, асиметрична, с прекрасно резбованите тавани, врати и долапи, а декоративните ниши или т.нар. „алафранги” – допълват интериора на къщата и придават една самобитна изисканост. 
Днес Паскалева къща е етнографски музей с постоянна експозиция, събрала колекции от предмети на хасковски заможни семейства, живели непосредствено след Освобождението до края на ХІХ век. Къщата е обявена е за паметник на културата от национално значение.

Шишмановата къща

Шишмановата къща

Шишмановата къща е построена през 1854 г. Тя е двукатна, симетрична постройка, с характерна за късното Възраждане архитектура. 
В края на XIX век къщата се използва като начално училище. По-късно  в нея е подредена музейна експозиция „Домашни занятия до края на XIX  век“, която показва характерните домашните занятия през XIX и началото на ХХ век в Хасковския регион. Днес къщата е реставрирана, а експозицията е възстановена и отворена за посетители.

Е-бюлетин

Абонирайте се, за да получавате последните ни новини и информация